Odkryj: Świeżo podano: Wenecja

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nasze smaki. Miasto na wodzie.
Wyobraź sobie śmiałość budowniczych – marmurowe pałace na lagunie i bagnach – a to był dopiero początek wielkiej historii miasta na wodzie. Jeszcze nigdy żadna arteria nie była tak trafnie nazwana jak Kanał Grande, odzwierciedlająca chwałę wieków weneckiej architektury w 50 pałacach i sześciu kościołach wzdłuż jego brzegów.
Na końcu charakterystycznej dla Wenecji drogi wodnej w kształcie litery S, Pałac Dożów i Bazylika św. Marka dodają podwójne zachwyty i zadziwienie po odkryciu całego miasta. Ale poczekaj, aż zobaczysz, co kryje się w wąskich uliczkach Wenecji: okoliczne kościoły wyłożone malarstwem Veronese i drogocennymi marmurami, klasztory ozdobione eterycznymi malunkami Giovanniego Belliniego, „przebłyski” nieba na sklepieniach Giovanniego Battisty Tiepolo na sufitach dawnych schronisk dla bezdomnych i pojedynczy obraz Tycjana, który w tajemniczy sposób oświetla całą bazylikę św. Marka.
Kanały weneckie
Wypełniona kanałami.
Wąskie kanały z uroczym klimatem, odrapanymi, klimatycznymi budynkami i wolno płynącymi gondolami są kwintesencją wielkiej Wenecji. Nie da się jej opisać ani do niczego porównać. Jest jedyna w swoim rodzaju. Nazywana najpiękniejszym miastem świata. Zbudowanej na wodzie Wenecji od wieków wróżono upadek z powodu nietypowej lokalizacji. Tymczasem Wenecja świetnie znosi coroczne powodzie. Do dziś wielka pięknem.
Plac św. Marka
Jest i monumentalnie.
Bazylika św. Marka z zadziwiającą ilością kopuł i ponad 8000 metrów kwadratowych świetlistych mozaik, katedra w Wenecji jest niezapomniana. Została założona w IX wieku, aby pomieścić zwłoki św. Marka po tym, jak przebiegli weneccy kupcy przemycili je z Egiptu w beczce ze słoniną. Kiedy oryginalny budynek spłonął w 932 roku, Wenecja odbudowała bazylikę na swój własny, indywidualny kosmopolityczny wizerunek, z bizantyjskimi kopułami, układem greckiego krzyża i ścianami wyłożonymi marmurem z Syrii, Egiptu i Palestyny.
Niesamowite jest to, że ten okazały kościół był prywatną kaplicą doży. Oficjalnie stała się katedrą Wenecji dopiero w 1807 roku po upadku Republiki, zastępując znacznie mniej okazałą Bazylikę San Pietro in Castello.
Mona Lisa w Luwrze
polecane miejsce
Santa Maria Gloriosa dei Frari.
Kościół Frari należy obok bazyliki św. Marka do najważniejszych weneckich świątyń. Przez wieki był najważniejszą wenecką nekropolią, w której znaleźli się dożowie i wybitni obywatele Republiki Weneckiej. W kościele tym zgromadzone zostały prawdziwe arcydzieła sztuki, takie jak obrazy Tycjana czy Belliniego.
Znajduje się tu również nagrobek Tycjana.
Przejdź do następnego artykułu
na górę
pomoc