Odkryj: Witamy w Hercegowinie!

Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Tajemnicza, zachwycająca i niezwykle orientalna.
Bośnia i Hercegowina mimo swojej niedalekiej odległości od kurortów Dalmacji skrywa niezwykłe tajemnice. Poznaj najpiękniejsze zakątki Hercegowiny: Mostar oraz Blagaj, naszym zdaniem najbardziej niezwykłe, bałkańskie miejsca
Kravica
Na styku kultur.
Stolica Hercegowiny bardzo szybko podniosła się po wojnach na Bałkanach i wita niesamowitymi zabytkami i niezastąpionym klimatem. Tereny obecnego miasta zamieszkiwane były już w czasach rzymskich, chociaż pierwsza nazwa pochodząca od „mostari”, czyli opiekunów średniowiecznego Starego Mostu, pojawiła się dopiero w tureckich zapiskach z XV w. Miasto stało się jednocześnie militarnym i ekonomicznym ośrodkiem otomańskim na terytorium Hercegowiny. Wtedy powstała turecka twierdza, drewniany most zastąpiono kamienną konstrukcją i zaczęły pojawiać się liczne karawany podążające z chorwackiej Dalmacji w głąb kontynentu. Witamy w Mostarze!
Mostar po dziś dzień ma handlowy charakter widoczny w ulicznych zakamarkach. W wieku XVI i XVII powstało wiele meczetów oraz szkół muzułmański zwanych medresami. To miasto ludzi całego Świata. Choć Stari Grad jest niezwykle mały, nadrabia swoją magią.
Mostar
Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami pełnymi restauracji, kawiarni i sklepików z orientalnymi różnościami przypomina zwiedzanie tureckich miast. Najwięcej przytulnych knajpek schowanych w podwórkach i za kolorowymi zasłonami oraz warsztatów rzemieślniczych znajduje się w turystycznej uliczce Kujundziluk, której nazwa pochodzi od „kotlarzy”, a jej największą atrakcją jest Dom Turecki z XVII w. Duch orientu.
polecane miejsce
lokal
Ascinica NAR.
Restauracja/lodziarnia z ręcznie przygotowanymi lodami, bałkańskimi potrawami, lokalną kawą oraz widokiem na rzekę Neretwa. Płatności: gotówka. Sprawdź lokalizację na mapie.
Otwarte od poniedziałku do niedzieli od 08:00 do 23:00
Żar z nieba. Niebiańsko, orientalnie i wyjątkowo.
Klimat śródziemnomorski panujący w południowej części Hercegowiny odznacza się surową naturą, gołymi skałami i niesamowitymi gajami oliwnymi, które zalewają te tereny. Dziko rosnące eukaliptusy, cyprysy, pistacje, winna latorośl i wieloletnie drzewa oliwne to karta przetargowa niesamowicie rajskiej, naturalnej Hercegowiny.
Blagaj
Rzeka Buna z długością zaledwie 9 km jest lewym dopływem Neretwy. Jej niesamowite, szmaragdowe kolory idealnie wpasowują się w śródziemnomorski klimat terenów. Stojące wzdłuż rzeki budynki meczetów i tradycyjnych domów z białego kamienia, który znajduje się na tych terenach w nadmiarze tworzą najlepsze wyobrażenie serca Hercegowiny.
W niedalekiej odległości od Mostaru znajduje się Blagaj, którego centralnym punktem jest Tekija – tradycyjna suficka chanaka derwiszów ze zdobionymi podłogami pokrytymi dywanami, rzeźbionymi drzwiami, ciekawymi niszami i łazienką z kolorowym szkłem w kształcie gwiazdy osadzonym w suficie. Derwisze podążają za mistycznym nurtem islamu, w którym główną rolę odgrywa spokojna kontemplacja natury, stąd idylliczne położenie kompleksu przy jaskini, z której wypływają surrealistycznie niebiesko–zielone wody rzeki Buna.
Przejdź do następnego artykułu
na górę
pomoc