Odkryj: Wieczne miasto Rzym.

Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Tysiące lat historii.
Wycieczka do Rzymu to w równym stopniu rozkoszowanie się stylem życia dolce vita, jak „obżeranie się” sztuką i kulturą. Spacerując po malowniczych uliczkach, spędzając godziny w ulicznych kawiarniach, obserwując ludzi na pięknych placach - wszystko to jest kluczowe dla rzymskiego doświadczenia. Zachwyt rośnie wieczorem, gdy modni Włosi schodzą do miejskich barów i kawiarni na towarzyskie aperitivo (napój z przekąskami) i trattorie z nutą aktywności. Gdzie indziej wesołe grupy kręcą się wokół popularnych miejscówek, zanim udają się do modnych barów koktajlowych i nocnych klubów.
Forum Romanum
Grosz do grosza.
Fontana di Trevi to ekstrawagancki jak na swoje czasy barokowy zespół mitycznych postaci i dzikich koni zajmujący całą ścianę XVII-wiecznego Palazzo Poli. Po zasponsorowanej przez Fendi renowacji ukończonej w 2015 roku fontanna jest piękniejsza, niż kiedykolwiek wcześniej. Tradycją jest wrzucenie monety do wody, dzięki której prędzej, czy później wrócisz do Rzymu. Średnio każdego dnia wrzuca się około 3000 euro.
Fontanna di Trevi
Projekt fontanny, czyli dzieło Nicoli Salvi z 1732 roku przedstawia boga morza Oceanusa w rydwanie w kształcie muszli prowadzonym przez Trytonów z konikami morskimi: jeden dziki, drugi łagodny reprezentujący „nastroje” morza. W niszy po lewej stronie Neptuna posąg reprezentuje Obfitość; po prawej stronie jest Zdrowotność. Woda pochodzi z Aqua Virgo, podziemnego akweduktu z I wieku p.n.e., a nazwa Trevi odnosi się do trevie (trzech dróg), które zbiegają się przy fontannie.
polecane miejsce
lokal
Melograno.
Pizzeria/lodziarnia z pizzą w stylu express, lodami, kawą oraz zimnymi napojami. Widok na Fontannę di Trevi. Płatności: gotówka i karta. Sprawdź lokalizację na mapie.
Otwarte od poniedziałku do niedzieli od 08:00 do 22:00
Panteon
Te zabytki trzeba zobaczyć.
Imponująca świątynia sprzed 2000 lat, obecnie kościół, Panteon jest najlepiej zachowanym starożytnym zabytkiem Rzymu i jednym z najbardziej wpływowych budynków w zachodnim Świecie. Zbudowany przez Hadriana, mimo, że już pełne uszerbków mury mogą wyglądać na swój wiek, nadal są wyjątkowym i ekscytującym doświadczeniem, gdy przechodzisz przez jej ogromne drzwi i spojrzysz na największą kopułę z niezbrojonego betonu, jaką kiedykolwiek zbudowano.
Wielka, rzymska arena gladiatorów jest najbardziej monumentalnym ze starożytnych zabytków stolicy Włoch i największą atrakcją turystyczną regionu. Otwarte w 80 roku n.e. Koloseum na 50000 miejsc, znane również jako Amfiteatr Flawiuszów, było pierwotnie pokryte trawertynem i przykryte ogromną brezentową markizą. Wewnątrz, wielopoziomowe siedzenia otaczały arenę, zbudowaną nad podziemnym kompleksem, w którym trzymano zwierzęta w klatkach i przygotowywano scenografię. Widowiska polegały na walce gladiatorów z dzikimi zwierzętami lub między sobą.
Koloseum
Cesarz Wespazjan (od 69 do 79 r.n.e.) pierwotnie rozpoczął tworzenie amfiteatru już w 72 r., jednakże nigdy nie doczekał końca budowy. Ukończył ją jego syn i następca – Tytus Flawiusz (od 79 do 81 r.n.e.) rok po jego śmierci. Z okazji inauguracji Tytus zorganizował walki trwające 100 dni i nocy, podczas których zabito około 5000 zwierząt. Trajan (od 98 do 117 r.n.e.) pokonał osiągnięcie organizując 117-dniowy, maniakalne walki polegające na zabijaniu z udziałem 9000 gladiatorów i 10 000 zwierząt.
Małe, ale wielkie państwo.
Watykan, najmniejsze suwerenne państwo Ziemi, znajduje się nad Tybrem i widoczny jest z historycznego centrum Rzymu. Wyróżniający się dzięki zjawiskowej kopule Bazyliki Świętego Piotra szczyci się jednymi z najpiękniejszych dzieł sztuki we Włoszech, z których wiele mieści się w rozległych Muzeach Watykańskich, a także licznymi restauracjami i sklepami z pamiątkami. W pobliżu znajduje się charakterystyczny Zamek Świętego Anioła, który góruje nad dzielnicą Borgo, a ekskluzywna Prati oferuje doskonałe jedzenie i wspaniałe zakupy z dziełami sztuki miejscowych artystów.
Bazylika św. Piotra to największa, najbogatsza i najbardziej spektakularna bazylika nie tylko we Włoszech, ale na całym Świecie. Zbudowany na murach kościoła z IV wieku, konsekrowana w 1626 roku po 120 latach budowy. Jego bogate wnętrze zawiera wiele spektakularnych dzieł sztuki, w tym trzy z najbardziej znanych włoskich arcydzieł: Pieta Michała Anioła, jego strzelista kopuła i 29-metrowy Baldachim nad grobem św. Piotra Berniniego nad papieskim ołtarzem.
Watykan
Z widokiem na Bazylikę św. Piotra, centralny plac Watykanu został wytyczony w latach 1656–1667 według projektu Gian Lorenzo Berniniego. Widziany z góry przypomina gigantyczną dziurkę od klucza z dwiema półkolistymi kolumnadami, z których każda składa się z czterech rzędów kolumn doryckich, otaczających olbrzymią elipsę, która prostuje się, kierując wierzących do bazyliki. Skala placu jest ogromna: w najszerszym miejscu ma 320 m na 240 m. Są tam 284 kolumny, a na szczycie kolumnad 140 świętych. 25-metrowy obelisk pośrodku został przywieziony do Rzymu przez Kaligulę z Heliopolis w Egipcie, a później użyty przez Nerona jako punkt zwrotny dla wyścigów rydwanów w jego cyrku.
Przejdź do następnego artykułu
na górę
pomoc